ענבל אמויאל ז"ל

ענבל אמויאל
סטודנטית במחלקה לתואר שני במגמה חברתית-שיקומית
תאריך עברי של יום הפטירה: 
יום הפטירה - תאריך לועזי: 

ענבל אמויאל ז"ל היתה סטודנטית לתואר שני במחלקה לקרימינולוגיה במגמה החברתית-שיקומית.

היא נספתה ב"אוטובוס הצוערים" באסון השריפה בכרמל.

היא נקטפה מאיתנו זמן קצר לפני הגשת עבודת התזה שלה.

המחקר שערכה (בהנחיית ד"ר סטיבן לוין) הינו מחקר מבוסס אוכלוסייה אשר בחן את גורמי הסיכון להישנות ניסיונות התאבדות בבתי הכלא בישראל. המחקר הוביל לפיתוח מודל יישומי שסיפק דרכים לזיהוי קבוצות בסיכון גבוה לאובדנות. כך, לדוגמא, נמצאה עלייה בסיכון לאובדנות אסירים במהלך חודש ספטמבר. עוד נמצא כי רוב האסירים המתאפיינים בבעיות משמעת ובחבלה עצמית התאבדו או ניסו להתאבד. ממצאי המחקר מספקים דרכים למניעת התנהגות המתאפיינת בהרס עצמי בכלא תוך שימת דגש מניעתי על חודש ספטמבר, נקיטת אמצעי מניעה קפדניים (כגון סילוק אובייקטים מסוכנים כחבלים) מאסירים בסיכון, ויצירת הערכת סיכון המתווספת לתהליך קבלת ההחלטות של אנשי הטיפול בשירות בתי הסוהר.

כבכל עבודת תזה, התודות נכתבות בסוף ובמקרה של ענבל, בסמוך למועד פטירתה. הנה דבריה:

הנושא לעבודת התיזה נולד בעיצומם של אירועי אובדנות חוזרים נשנים בבתי סוהר שונים ברחבי הארץ בין השנים 2009-2010, ביניהם גם דמויות מפורסמות אשר ריצו עונשי מאסר. הנושא עלה על סדר היום הציבורי וגרם לי להרהר בסוגיה.
הלימודים לקראת התואר השני במקביל לכניסתי לשרות בתי הסוהר, בתחילה כסטודנטית ובהמשך כצוערת בפרוייקט "תלפיות", יצרו אצלי את הצורך לחקור נושא אשר ישלב את שני העולמות – האקדמיה אל מול השטח. כך הגעתי לשאלה האם ניתן להעריך את הסיכון להישנות ניסיונות התאבדות בבתי הכלא, נושא אשר אכן משלב את שני התחומים אשר ציינתי. 
על-מנת לפתח את הנושא ולחקור אותו היה עליי לקבל נתונים ממאגר הנתונים הממוחשב של שירות בתי הסוהר ואכן וועדה מיוחדת אישרה את קבלת הנתונים. קבלת האישור המיוחל לא הייתה מובנת מאליה, אך הנני שמחה כי הוועדה הבינה את חשיבותו הגדולה של המחקר עבור כל המערכות המשיקות לנושא.
בסופו של דבר המחקר יצא לדרך, אולם ללא עזרתם של אנשים יקרים לי לא ניתן היה לסיימו: ברצוני להודות להוריי האהובים והיקרים לי מכל ולד"ר סטיבן לוין אשר בלעדיהם עבודת התיזה לא הייתה יוצאת לאור.
                                                                                                        בברכה
                                                                                                        ענבל אמויאל

 

ענבל היתה נבונה וחכמה, בעלת קסם אישי וחן רב. היא היתה אהובה ביותר על חברותיה לספסל הלימודים ועל כל מרצי המחלקה. בנוכחותה הישרתה ענבל אווירה חמה, אוהבת, מסקרנת ומרתקת.

נוכחותה חסרה לנו עד מאוד.

                                                 יהי זכרה ברוך.