דברים לזכרו של פרופ' משה אדד ז"ל מאת משה בן סימון

פרופ' משה אדד ז"ל - לזכרו

יש מרצים שבאים ללמד וללכת, יש מרצים מצוינים שאיכפת להם ומשקיעים במצגות, מביאים דוגמאות, מדברים לאט כדי שהסטודנטים יספיקו לסכם, אבל יש מרצים שלא צריכים שום עזרים חיצוניים ומביאים איתם את עצמם, את נשמתם לאולם ההרצאות. פרופ' משה אדד ראה בעבודתו כמרצה שליחות חינוכית מדרגה ראשונה ונתן את כל כולו בכל הרצאה, גם בתקופות בהם לא היה בקו הבריאות. ההרצאות שלו כללו חומרים תיאורטיים מורכבים ביותר אשר כבמטה קסם הפכו פשוטים ונהירים לכל. הספר "קרימינולוגיה – העבריין בהתהוותו" הוא דוגמת מופת ליכולת של פרופ' אדד לקחת את התכנים המורכבים של זיגמונד פרויד ולתווך אותם בצורה ברורה, פשוטה, קלילה ומצחיקה לסטודנטים. מההרצאות שלו היינו יוצאים עם פרספקטיבה חדשה על משמעות החיים, על הורות וחינוך ועל מהות האדם וייעודו ותמיד, אבל תמיד, תוך חיבור חזק למקורות ישראל.

פרופ' אדד האיר פנים לסטודנטים שניגשו אליו לאחר השיעור לשאול שאלות ולכל שאלה שנשאלה במהלך ההרצאה היה מגיב בצורה שמפתחת את תחושת ה"אני יכול" בסטודנט תהא השאלה אינטליגנטית יותר או פחות. היתה הרגשה שהוא ממש ניזון מהעניין שהסטודנטים מביעים ובזכות התשוקה הגדולה שלו לפיתוח חשיבה הוא הצליח לקיים דיונים בין הסטודנטים באולם של 200 איש. פרופ' אדד תיבל לרוב את ההרצאות בדוגמאות, חלקן מאוד מצחיקות, מחייו האישיים, מה שנתן תחושה שהוא ממש חי את מה שהוא מלמד משום שהוא האמין בדברים בכל נפשו.

מי שנכנס לחדרו של פרופ' אדד מצא אותו לרוב מהרהר תוך שהוא מניח כף יד על מצחו. פעמים שהיה מהרהר בתיאוריה חדשה, פעמים בדברים שאמר סטודנט בשיעור, בפרשת השבוע ופעמים שהרהור זה היה דאגה. שום דבר לא עבר על ידו, הכל עבר דרכו, דרך לב ענק של אהבת ישראל. פרופ' אדד כאב כל ידיעה חדשותית קשה ודאג מאוד לעתיד מדינת ישראל. הוא עסק רבות באופנים לקיום חברה מוסרית, חומלת ויהודית ודלתו היתה פתוחה בפני כל מי שביקש לראותו. היתה בפרופ' אדד היכולת החדה והמהירה לזהות את מהות נשמתו של האדם שמולו מתוך כך לסייע.

סגנון הפעולה החינוכי של פרופ' אדד היה מכבד, אדיב, מלווה בקול רך, איטי, נעים ואבהי, אך מבלי לוותר על דרישות אקדמיות גבוהות. סגנון פעולה זה הוביל תלמידים ללמוד מתוך מוטיבציה פנימית ולא מתוך הכרח חיצוני. תלמידים רבים זוכרים את החומר הנלמד שנים רבות לאחר מכן והמחברת היחידה ממנה הם לא יכולים להיפרד היא אותה מחברת מצהיבה של "תיאוריות בקרימינולוגיה" או "מבוא לפסיכופתולוגיה". הם לא נפרדים מהמחברת משום שהיא מכילה הרבה יותר מתיאוריות. בין השורות מסתתרת חוויה סטודנטיאלית חריגה ומיוחדת במינה לה זכו מאת איש כה יקר ואהוב זה.

כולי תקווה שנזכה להמשיך ללמד לאור דמותו מעוררת ההשראה של פרופ' משה אדד ולהעביר את המסרים ההומאניים שהגה וכתב: "דאמר ר' יוחנן משום ר' שמעון בן יוחי: כל תלמיד חכם שאומרים דבר שמועה מפיו בעולם הזה שפתותיו דובבות בקבר." (בכורות, לא, ע"ב)

משה בן סימון